Preskočiť na obsah

Obec v kocke

Okres

Stará Ľubovňa

Nadmorská výška

485 metrov

Najstaršia obec

na Zamagurí

Obyvateľstvo

Gorali

Rieka

Dunajec

PIENINSKÝ NÁRODNÝ PARK:

Územie národného parku sa nachádza v severnej časti Spiša, nazývaného tiež Zamagurie. Na Slovensku boli Pieniny vyhlásené za národný park v roku 1967 (PIENAP), a patria medzi turistický klenot Severného Spiša.

Najnavštevovanejšie výhľady sú Tri koruny a Sokolica. Zo všetkých výstupov sa môžete kochať pohľadom na prielom rieky Dunajec a okolitú rozmanitú prírodu.

Pieninský národný park je v súčasnosti čím ďalej, tým viac navštevovanou lokalitou, a to nielen kvôli svojej nádhernej prírode a najčistejšiemu vzduchu v Európe, ale tiež, že v sebe ukrýva jedinečné exempláre fauny a flóry ako nikde inde na svete.

ATRAKCIE PIENÍN A OKOLIA:

V oblasti Pienin a ich okolia je nespočetné množstvo celodenných výletov ako si spríjemniť deň.
Hlavnou atrakciou Pienin je nezabudnuteľný splav na pltiach cez prielom rieky Dunajec. Hneď pri Chate Pieniny si môžete zapožičať bicykle aj pre tých najmenších a vybrať sa na výhľady prírody, okolo rieky Dunajec alebo navštíviť našich susedov do Poľska.

Pre pohodlnejších je možnosť sa povoziť ako pán Pienin, v kočiari s kočišom a zapriahnutými koňmi.

Severný Spiš ponúka veľa zaujímavých možností. V blízkosti je obec Červený Kláštor so záhadnou minulosťou a kultúrnou pamiatkou kartuzianského kláštora, ktorý bol obývaný mníchmi.

Dedinka Osturňa a iné okolité dedinky Vás ohúria ľudovou architektúrou a príjemnými pohostinnými ľuďmi so stále zachovalým goralským nárečím. Od Lesnice cca 30km sa nachádza mesto Stará Ľubovňa, ktoré sa môže pýšiť navštevovanejšou lokalitou, a to hradom a skanzenom Ľubovňa. Len 60km od nás sa nachádzajú ďalšie národné parky Slovenska: Vysoké Tatry (TANAP) a Slovenský Raj (NPSR).