Preskočiť na obsah

POLÍCIA

Zverejnené 4.8.2021.

     varuje pred podvodnými e-mailami,   žiadosťami o priateľstvo na FACEBOOK-u,     MESSENGER-i a komunikáciami s neznámymi osobami !!!

Výhra v lotérii, dedičstvo po vzdialenom príbuznom zo zahraničia či americký vojak…

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Starej Ľubovni pripomína a zároveň upozorňuje občanov na tak často pripomínané a medializované podvodné e-maily, ktoré sa znova objavujú a stále sa nájde niekto, kto naletí. Až slzy v očiach, minuté vlastné úspory, prázdne rodinné účty, pôžičky od známych, úvery z bánk a pocit beznádeje privedú obete podvodov na Políciu. Polícia v Starej Ľubovni v poslednom období eviduje zvýšený výskyt podaných trestných oznámení, kedy páchatelia pod legendou vylákajú peniaze od občanov.

Polícia sa neustále a v poslednej dobe čoraz častejšie stretáva s prípadmi, v ktorých sa páchatelia v e-mailovej komunikácii, alebo na sociálnych sieťach vydávajú za amerických vojakov alebo amerických vojenských lekárov na misiách po celom svete pod údajnou záštitou OSN, prípadne pracovníkov spoločnosti MICROSOFT, ktorí sa prejavom falošnej náklonnosti či inej vymyslenej legendy (napadnutie počítača vírusom) snažia získať dôveru osoby s cieľom následne od nej vylákať finančné prostriedky.

Už prekvapivo milá komunikácia, ktorá však často v texte správy obsahuje gramatické chyby, zle vyskloňované slová a chýbajúca diakritika, by Vás mali upozorniť na to, že niekto využíva internetový jazykový prekladač (Google translate).

Podvodníci vo väčšine prípadov rozposielajú e-maily osamelým, rozvedeným či sklamaným ženám vo veku od 40 do 60 rokov. Vylákajú od nich dôverné informácie a častokrát aj osobné údaje. V správe o sebe uvádzajú nepravdivé informácie, používajú cudzie fotografie a obeť postupnou psychologickou komunikáciou zatiahnu do situácie, na základe ktorej následne žiadajú pomoc. Požadujú uhradenie určitej sumy ako povinnej platby, často v sumách prevyšujúcich 1.000,- Eur a viac, aby sa daná výhra, dar, trezor s peniazmi či dedičstvo mohlo previesť na Váš účet. Požadované platby na účty Bitcoinovej a virtuálnej peňaženky či internetových bánk môžu byť tiež podozrivé a rizikové.

Po doručení takýchto e-mailov, príp. žiadostí o priateľstvo alebo pri komunikáciách cez FACEBOOK, MESSENGER, WHATSAPP nemusíte prepadnúť panike, ani ak je v nich spomenuté vaše heslo.

Polícia však dôrazne upozorňuje a odporúča:

  • na takéto typy správ nereagovať, neodpovedať, nekomunikovať a hneď ich zmazať;
  • ak s takouto osobou komunikujete a doposiaľ ste neposlali peniaze, tak takúto osobu zablokujte, prestaňte s ňou komunikovať;
  • ak ste e-mail už otvorili, neklikajte na priložené odkazy;
  • neposielajte peniaze!!!
  • neposkytujte svoje osobné údaje, údaje o Vašom účte v banke, čísle platobnej karty, ani iné informácie, ktoré by mohli byť neskôr zneužité, taktiež neumožnite páchateľom používať na Vašom počítači tzv. VZDIALENÉ OVLÁDANIE PRACOVNEJ PLOCHY.

Objasňovanie takéhoto druhu podvodov je pre Políciu veľmi náročné, časovo zdĺhavé a v drvivej väčšine neúspešné. Podvodníci využívaním internetových jazykových prekladačov môžu pôsobiť kdekoľvek a komunikovať s kýmkoľvek, pričom vo väčšine prípadov ide o organizované skupiny, nachádzajúce sa najpravdepodobnejšie v niektorom zo štátov Afriky.

Komunikujúca osoba využíva migrujúce finančné účty, emailové adresy, telefónne čísla a prevody na virtuálne meny, najčastejšie BITCOIN, kde po zaslaní sú peniaze, príp. virtuálna mena pomocou rôznych softwarov cez zautomatizované transakcie preposielané a nie je ich možné dohľadať a zaistiť, nakoľko pri virtuálnych menách a peňaženkách sú údaje ANONYMNÉ. Zaslané finančné prostriedky, prípadne virtuálna mena sú v rýchlom časovom slede prevádzané a vyberané a páchatelia sú ťažko dostihnuteľní.

Preto POLÍCIA opätovne vyzýva občanov k obozretnosti a tiež k tomu, aby nedôverovali správam a emailom od cudzích osôb a za žiadnu cenu neposielali peniaze !!!